Jak długi jest mecz koszykówki?

Koszykówka
Jak długi jest mecz koszykówki

Długość gry w koszykówkę różni się w zależności od wielu czynników. Kilka elementów, które mogą wpłynąć na czas trwania meczu to poziom gry, liga oraz to, czy zawody są męskie czy damskie.

Spis treści

NBA (National Basketball Association)

NBA jest prawdopodobnie najbardziej znaną ligą koszykarską na świecie, ponieważ jest domem dla najlepszych koszykarzy męskich na świecie. Regulaminowy mecz NBA jest podzielony na cztery kwarty, z których każda trwa dwanaście minut. Dlatego całkowity czas gry w zawodach wynosi 48 minut. Jednak większość gier trwa od dwóch do trzech godzin z powodu przerw w grze, w tym fauli, time-outów, przeglądów sędziowskich i 15-minutowej przerwy w połowie meczu.

WNBA (Women's National Basketball Association)

WNBA to główna liga zawodowa Stanów Zjednoczonych dla kobiet uprawiających koszykówkę. W odróżnieniu od NBA, mecz WNBA jest podzielony na dwie połowy zamiast czterech kwart. Każda połowa trwa 20 minut, a całkowity czas gry wynosi 40 minut. Te konkursy również trwać dłużej niż rzeczywisty czas gry regulacji ze względu na przestoje z fauli, time-outów i półmetku.

NCAA (National Collegiate Athletic Association)

Na poziomie uczelnianym regulaminowy czas gry w koszykówkę wynosi 40 minut. Podczas gdy całkowity czas trwania gry jest taki sam zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, podział czasu różni się pomiędzy nimi. Męska gra NCAA składa się z dwóch połówek, z których każda trwa 20 minut, natomiast gra kobiet składa się z czterech kwart, z których każda trwa 10 minut. Te gry zajmie około dwóch godzin każdy, rachunkowości dla timeouts, faule, przerwy komercyjne i półmetek.

Szkoła średnia i młodzież

Długość meczu koszykówki w szkole średniej/młodzieży może często różnić się w zależności od miejsca rozgrywania meczu, ligi i poziomu umiejętności. Jednak większość szkół średnich w Stanach Zjednoczonych przestrzegają zasad National Federation of State High School Associations (NFSHSA), który stwierdza, że gry regulacyjne mają być podzielone na cztery kwarty, z których każda trwa osiem minut. Dlatego też czas gry w koszykówkę w szkole średniej wynosi zazwyczaj 32 minuty i kończy się na około 90 minutach w sumie. Na niższych poziomach gry, które nie są regulowane przez organ zarządzający, czas gry będzie wahać się częściej.

Halftime

Jednym z elementów gry w koszykówkę, który wydłuża jej czas trwania jest półmetek. W przypadku zawodów w NBA, WNBA i NCAA, przerwa w grze trwa 15 minut. W zależności od szkoły i konferencji, w której rozgrywany jest mecz, przerwa na półmetek zawodów w szkole średniej może być różna, zazwyczaj trwa od 10 do 15 minut.

Nadgodziny

Innym elementem, który może wydłużyć czas trwania meczu koszykówki jest dogrywka, która ma miejsce, gdy wynik obu drużyn jest remisowy po zakończeniu regulaminowego czasu gry. Na poziomie zawodowym i uczelnianym (NBA, WNBA i NCAA), dogrywka trwa pięć minut. Jednakże, kilka dogrywek może mieć miejsce, jeśli wynik pozostaje remisowy na koniec każdego okresu. Dogrywka w grze w koszykówkę w szkole średniej trwa zazwyczaj cztery minuty, a dodatkowe dogrywki są rozgrywane do momentu, gdy wynik nie jest już remisowy.

FAQ

Jak długo trwa timeout w profesjonalnym meczu koszykówki?

Zarówno w NBA, jak i WNBA, drużyny otrzymują siedem timeoutów w trakcie meczu, z których każdy trwa 75 sekund (lub jedną minutę i piętnaście sekund). Chociaż drużyny nie mogą wykorzystywać wszystkich swoich timeoutów w każdym meczu, decydując się na to, każda drużyna może wydłużyć całkowity czas gry o blisko dziewięć minut. Jeśli drużynie pozostaną dwa lub więcej timeoutów do rozpoczęcia czwartej kwarty (w NBA), długość każdego timeoutu zostanie zredukowana do 20 sekund.

Jaki był najdłuższy mecz NBA w historii?

Najdłuższy mecz NBA w historii odbył się 6 stycznia 1951 roku w Rochester, NY, pomiędzy Indianapolis Olympians a Rochester Royals. Mecz trwał łącznie 78 minut gry i zmuszony był do sześciu dogrywek. Po zakończeniu długiego meczu, Olimpijczycy wyszli na prowadzenie z wynikiem 75-73. Istotnym powodem, dla którego ten mecz trwał tak długo jest to, że odbył się przed wprowadzeniem 24-sekundowego zegara rzutów w NBA.

Jaki był najdłuższy mecz koszykówki NCAA w historii?

Najdłuższy mecz koszykówki NCAA w historii odbył się 21 grudnia 1981 roku pomiędzy Cincinnati Bearcats i Bradley Braves w Robertson Memorial Field House w Peorii, Illinois. Rywalizacja trwała przez łączny czas gry 75 minut i do rozstrzygnięcia potrzeba było aż siedmiu dogrywek. Na koniec siódmej dogrywki Bearcats skończyli z przewagą dwóch punktów nad Braves z końcowym wynikiem 75-73.