Ako dlho trvá hádzanársky zápas?

Hádzaná
Ako dlho trvá hádzanársky zápas

Celkový hrací čas ligovej hádzanej dospelých alebo tímovej hádzanej je 60 minút. 60 minút je rozdelených na dva 30-minútové polčasy. Medzi polčasmi je 10 až 15-minútová prestávka. Po prestávkach a timeoutoch je celkový čas hry približne 90 minút. Ak je hra po 60 minútach riadneho hracieho času nerozhodná a vyžaduje si víťaza, až dva nadčasy sa hrajú päťminútové polčasy, kým sa jeden z tímov nedostane do vedenia.

Pre ligy mladšie ako 16 rokov sa hrajú len dva 25-minútové polčasy s 10-minútovou prestávkou. Detské ligy (8-12 rokov) majú ešte kratšie zápasy; ich polčasy trvajú len 20 minút s 10-minútovou prestávkou.

Obsah

Polovica

Hodiny pre hádzanú

Časové úseky hádzanej sú veľmi jednoduché. Hra je rozdelená na dva 30-minútové polčasy pre hry pre dospelých.

Hodiny

Hodiny na hádzanú

Hodiny v hádzanej začínajú od nuly a počítajú do 30 minút pre každý polčas. Hádzaná je nepretržitá hra s veľmi malým počtom prípadov, keď sa hodiny zastavia. Tréneri majú povolené len tri časové limity počas celého trvania hry. Okrem toho si nemôžu vyžiadať viac ako dva oddychové časy v jednom polčase. Tréneri si môžu vyžiadať oddychový čas len vtedy, keď je lopta v držaní ich tímu.

Keďže hádzaná je nepretržitá hra, vedúce tímy môžu byť v pokušení využívať čas, keď majú loptu v držaní. Existuje mnoho pravidiel, ktoré tomu majú zabrániť. Napríklad, keď hráči držia loptu, nemôžu urobiť viac ako tri kroky a musia prihrať alebo vystreliť do troch sekúnd. Porušenie týchto pravidiel dáva druhému tímu voľný hod. Ak má rozhodca pocit, že tím zdržiava čas, môže ho potrestať.

Remízy a nadčasy

Hádzanársky zápas vyhráva tím, ktorý po skončení oboch polčasov získal viac bodov. Vo vyraďovacích fázach veľkých medzinárodných turnajov nie je povolená remíza. V prípadoch, keď musí byť určený víťaz, až dva nadčasy sa môže uskutočniť. Každé obdobie pozostáva z dva päťminútové polčasy s minútová prestávka medzi nimi. Ak na konci prvého predĺženia vedie jeden tím, je vyhlásený za víťaza. Ak je skóre na konci prvého predĺženia stále nerozhodné, pokračuje druhé predĺženie. Druhé predĺženie je rovnaké ako prvé a tréneri nemajú počas predĺženia k dispozícii oddychový čas.

V prípade, že je skóre po dvoch predĺženiach stále vyrovnané, uskutočnia sa nájazdy. Pri nájazdoch sa vyberie päť členov tímu, ktorí majú možnosť voľne vystreliť na bránku, ktorú bráni iba brankár. Členovia tímu musia hádzať zo vzdialenosti siedmich metrov. Tím, ktorý po piatich pokusoch hodí najviac gólov, vyhráva hru.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Ako dlho trvá olympijský zápas v hádzanej?

V olympijskej hádzanej je celkový čas hry od začiatku do konca približne 90 minút. Hra však trvá 60 minút. Hra je rozdelená na dva 30-minútové polčasy a olympijská hádzaná má medzi polčasmi 15-minútovú prestávku. Ak je stav zápasu po 60 minútach hry nerozhodný, pridajú sa dve päťminútové predĺženia, ktoré rozhodnú o víťazovi.

Ako dlho trvá mládežnícky hádzanársky zápas?

Hádzanárske zápasy mládeže sú kratšie ako hádzanárske zápasy dospelých. Zápasy s hráčmi mladšími ako 16 rokov trvajú len 50 minút s dvoma 25-minútovými polčasmi. Medzi týmito zápasmi je 10-minútová prestávka. Pri detských zápasoch vo veku 8-12 rokov sú polčasy dlhé len 20 minút, pričom 10-minútová prestávka je stále zahrnutá.

Koľko tretín trvá hra hádzanej?

V hádzanej sú len dve tretiny. Každá hodina alebo jej polovica trvá tridsať minút a medzi nimi je 10 až 15-minútová prestávka. V prípade nerozhodného výsledku sa pridajú ďalšie dve predĺženia, ktoré pozostávajú z dvoch päťminútových polčasov s minútovou prestávkou medzi nimi.