Koľko svetových pohárov vyhralo Anglicko?

Majstrovstvá sveta vo futbale
Koľko svetových pohárov vyhralo Anglicko

V priebehu rokov malo Anglicko niekoľko veľmi talentovaných futbalových tímov. Napriek všetkým týmto talentom sa mužskému tímu podarilo vyhrať len jeden Svetový pohár od začiatku turnaja v roku 1930. Angličanky sa od prvého ročníka Svetového pohára v roku 1991 ešte nedostali do finále. Najmä na mužskej strane utrpelo Anglicko v priebehu rokov niekoľko zdrvujúcich prehier. Niektoré z týchto prehier sú uvedené nižšie, spolu s ich víťazstvom v roku 1966.

Obsah

Majstrovstvá sveta vo futbale 1966

Jediný triumf Anglicka na majstrovstvách sveta bol pre národ výnimočný, ako to bolo v roku 1966, keď bolo hostiteľskou krajinou Anglicko. Trofej tak mohli zdvihnúť pred domácimi fanúšikmi. Na začiatku turnaja bolo Anglicko zaradené do skupiny s Uruguajom, Mexikom a Francúzskom. Na začiatku turnaja remizovali s Uruguajom 0:0 a potom porazili Mexiko a Francúzsko rovnakým výsledkom 2:0. Anglicko skončilo v skupine s dvoma víťazstvami a jednou remízou, zatiaľ čo Uruguaj mal jednu remízu a dve víťazstvá, Anglicko sa stalo víťazom skupiny a postúpilo do vyraďovacej fázy. Angličanov v týchto zápasoch viedol Roger Hunt, ktorý strelil tri zo štyroch gólov.

Vo štvrťfinále a prvom vyraďovacom zápase sa Anglicko stretlo s Argentínou. Až do 78. minúty bol stav zápasu 0:0. keď Geoff Hurst strelil víťazný gól a Anglicko vyhralo 1:0. V semifinále sa Anglicko stretlo s Portugalskom a Bobby Charlton strelil oba góly Anglicka pri víťazstve 2:1 a postúpil do finále. Posledným súperom Anglicka bolo silné západné Nemecko. Západné Nemecko skórovalo ako prvé a v 18. minúte Hurst vyrovnal. V 78. minúte strelil svoj prvý gól Martin Peters a Anglicko získalo výhodu. Wolfgang Weber však v samom závere zápasu v 89. minúte vyrovnal za Západné Nemecko. Zápas dospel do predĺženia, ale v ňom už bolo všetko v réžii Anglicka. Hurst skóroval dvakrát v 30-minútovom predĺžení a Anglicko získalo svoj prvý a zatiaľ jediný titul majstra sveta víťazstvom 4:2. K dnešnému dňu, Geoff Hurst je stále jediným mužom, ktorý strelil hetrik vo finále majstrovstiev sveta. Celkovo sa Angličanom podarilo zvíťaziť na domácom trávniku vďaka gólovým zásahom Hursta, Charltona a Hunta.

Trestné prehrešky

Angličania mohli mať o jedno či dve víťazstvá na majstrovstvách sveta viac, nebyť ich strašnej smoly v penaltových rozstreloch. Spolu so Španielskom a Talianskom majú na konte najviac prehier po samostatných nájazdoch v histórii majstrovstiev sveta (tri). V roku 2006 prehrali na penalty s Portugalskom vo štvrťfinále majstrovstiev sveta, v roku 1998 v 16. kole s Argentínou a v roku 1990 v semifinále so Západným Nemeckom. Táto semifinálová prehra v rozstrele so Západným Nemeckom je najbližšie k finále majstrovstiev sveta od ich víťazstva v roku 1966. Na Majstrovstvách sveta 2018 si Angličania mohli vyskúšať niektoré zo svojich démonov, keď v 16. kole porazili Kolumbiu po penaltách. V semifinále bohužiaľ prehrali s Chorvátskom 2:1 v riadnom hracom čase.